Bár sokan a kültéri világítást nem az első helyre teszik a fontossági listán, érdemes az építkezés, felújítás előtt tervezésbe venni, hogy ne okozzon később fejfájást nekünk. Akárcsak a lakrésznél, itt is akad több szempont, amire, ha ügyelünk, nem kell szétbombázni a frissen megépített kertet, vagy arrébb helyezni a grillt. Gyertek, nézzük végig együtt a lépéseket!
Tervezzük meg az adott lámpák helyét és magasságát, hogy később ne kelljen plusz költségbe és energiába verjük magunkat.
Érdemes megvizsgálni, hogy hova essen a fény, mennyire legyen nagy a világítás és eszerint kiválasztani a megfelelő készüléket.
Fontos szempont továbbá, hogy állandó, vagy csak ideiglenes fényforrást tervezünk. Amennyiben állandó világítást szeretnénk, biztosítani kell a megfelelő áramforrást, figyelni kell a vezetékekre.
Számításba kell venni a lámpatestek darabszámát és az egységes stílust.
Az elrendezésnél vegyük figyelembe, hogy némi solar lámpával a későbbiekben bármikor ki tudjuk egészíteni a hangulatot.
Az IP védettségről sem szabad megfeledkezni. Az International Protection Marking, vagyis a Nemzetközi Védettségjelölés a műszaki tárgyak megfelelő védettségéről gondoskodik. A besorolást az áramköröket védő tokozás segíti elő például a vízzel vagy szilárd anyagokkal szemben. Az első számjegy a szilárd testek, a második a víz behatolása elleni védelmi fokozatot jelzi.
Kerti világításnál csodás hangulatot idézhet egy mesés virágos vagy állatos kiegészítő dekor lámpa, ami akár led vagy nemelemes is lehet, így energiát is spórolhatunk.
Kültéren éjszaka érdemes a kis utunkat, ösvényünket megvilágítani, hogy ne kelljen a sötétben botorkálnunk. Itt az ajtókra, garázs bejáratokra is célszerű gondolni… :)
Egy mozgásérzékelős lámpa is sokszor jöhet jól, hiszen így csak az a helyszín lesz megvilágítva, ahol épp tartózkodunk, ezzel is pénzt spórolva magunknak.
Lépcsőhöz mindenféleképpen helyezzünk el fényforrást a balesetek megelőzése érdekében. Süllyesztett lámpa kiváló megoldás lehet.
És persze az okoslámpákról se feledkezzünk meg. Rengeteg hasznos funkcióval rendelkeznek, például okoseszközünkről könnyedén irányíthatjuk a kívánt lámpa fényerejét, és hogy mely idő-intervallumban adjanak világítást.